۱۳۹۱/۵/۲
برند

برند سازی؛ کار مداوم و بی‌پایان

بخش اول امروزه تمامي‌كسب و كارها اعم از كوچك یا بزرگ برای به دست آوردن جایگاه مورد انتظار و حفظ آن نیازمند برند سازی هستند.
 همیشه شرکت‌های موفق در کنار خود، از وجود کارشناسان و مشاوران بازاریابی و تبلیغات بهره مي‌برند تا بتوانند تمایز و نورپردازی روزافزونی در بازارشان ایجاد کنند. فراموش نکنید که هیچ برندی از ابتدا بزرگ نبوده است بلکه به سعی سالها تلاش خلاقانه و رعایت همین اصول به این نقطه رسیده است و همچنان ادامه مي‌دهد.

اصل صفر‌: نام‌ برند
روش‌های مختلفی جهت نام‌گذاری برند وجود دارد‌ اما باید توجه داشت که هدف اصلی به یادسپاری آن توسط مردم است. پس باید نامي‌‌متمایز و ساده را انتخاب کرد که به راحتی تلفظ شود‌ و نیز در صورتیکه بخواهید صادرات هم داشته باشید، این نام نباید تداعی کنندۀ موارد منفی در فرهنگ ملل باشد. در نهایت باید نام طوری انتخاب شود که بتوانید سالها به آن افتخار کنید.

اصل اول‌: لوگو یا سمبل برند
لوگو سمبلی بصري از برند است که شما را به مشتریان‌تان معرفي مي‌كند و باعث مي‌شود تبلیغات‌تان سریع‌تر شناسایی شود. براي اينكه يك لوگوي خوب داشته باشيد، پيشنهاد مي‌شود از يك طراح حرفه‌اي يا يك شركت تبليغاتي خوب استفاده كنيد.

اصل دوم‌: شعار برند
شعار يك تعريف كوتاه و قابل درک از دلايل وجودي يك كسب وكار است. نکتۀ مهم در ساخت شعار این است که باید باورپذیر و به یادسپردنی باشد. به طوری که فکر مخاطب را چند لحظه با خود همراه کند. شعار غیرواقعی ممکن است باعث تخریب برند شود.

اصل سوم‌: استفاده از تبليغات
تبليغات باعث آگاهی از حضور برند مي‌‌شود و مي‌تواند به‌رغم فروش محصول، برند را هم سرپا نگه دارد. تبليغات برای شرکت‌ها به مثابه یک ریل عمل مي‌کند پس به شما این امکان را مي‌دهد تا قطار‌های‌تان را روی این ریل حرکت دهید اما اگر این ریل درست ساخته نشود موجب توقف قطار مي‌شود. در این میان هر چه تبلیغات هوشمندانه‌تر و خلاقانه‌تر باشد مشتری بیشتر علاقه‌مند است سوار قطار شما بشود.

اصل چهارم‌: پایش رسانه‌اي
صاحبان برند باید همیشه جريان اخبار و اطلاعات را دنبال كنند تا بتوانند زمان سنجی مناسب در خصوص کوشش‌های بازاریابی و تبلیغاتی خود داشته باشند.

اصل پنجم: روابط عمومي
روابط عمومي ‌عامل اصلی برند‌سازی است. این ابزار باعث ایجاد روابط دوسویه با مخاطبان مي‌شود‌ و در نهایت اگر به درستی از آن استفاده شود مشتریان همیشه در کنار شما خواهند بود‌ اما متاسفانه اکثر اوقات به دلیل هزینه‌های پایین‌تر این ابزار در مقابل تبلیغات، از آن چشم‌پوشی مي‌شود.

اصل ششم‌: ترويج‌هاي فروش
استفاده از ترويج‌ فروش درصورتیکه خوب برنامه‌ريزي شده و خوب اجرا شوند، مي‌توانند بازار يا انبار شركت را از يك محصول قديمي‌ خالي كند و محصول جديد يا محصول اصلاح شده را به بازار عرضه كند. همچنین مي‌تواند باعث تقويت مشاركت برندها شود و وفاداري را در مشتریان تهييج كرده و افزايش دهد.

منبع : دنیای نوین کسب و کار

برچسب ها: ارتباط با مشتری , ارزیابی مهارت , استاندارد , اینترنت , بازاریابی , بهره وري , تبلیغ , تجارت , خلاقیت , درآمدزایی , رفتار سازمانی , فروش , فروشگاه اینترنتی , مشتری , موفقیت ,
 
مقالات مرتبط
  •   جایگاه‌سازی برند ۱۳۹۱/۵/۲
  •   کارکرد تبلیغات در مدیریت برند: ۱۳۹۱/۶/۱۰
  •   ارزشيابي ما از يک نام تجاري‌ ۱۳۹۱/۳/۲۰
Share
تعداد بازدید: 2417 نفر
نظرات کاربران تعداد 0 0
 
هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است. شما اولین نفری باشید که برای این مقاله نظر ثبت میکنید.
 
ثبت نظر  
نظر :
 
ثبت نظر