۱۳۹۱/۵/۲

تبلیغاتي را که نسنجید، باخته‌اید

سنجش اثربخشي تبليغات از آن جمله کارهایی است که در این عرصه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است؛
بايد با توجه به انواع کمپین‌های تبليغاتي از نظر طول زمان و حجم تبليغات انجام شود. در غیر این صورت متوجه نخواهیم شد که علل کامیابی یا عدم موفقیت تبلیغات‌مان چیست! چند نکته کلیدی دراین‌باره هست که به خواندنش می‌ارزد.

برنامه‌ريزي رسانه
در برنامه‌ريزي رسانه بايد حول محورهايي نظير تعداد دفعات تبلیغ، نوع رسانه مورد نظر و اقتصادي بودن برنامه تصميم‌گيري کنید. قرار دادن نام تجاري در اذهان مردم نيازمند تكرار، تلاش و انتخاب درست رسانه است. هنگامي كه اذهان مردم به دست آورده شد، ارسال پيامي كه اين فضا را اشغال كند كاري به مراتب ساده‌تر است. به بيان ديگر به دست آوردن ذهنيت مخاطب به مراتب مشكل‌تر از حفظ يا تقويت آن است. لذا آگهي‌هاي كوتاه تلويزيوني، بيلبوردها و تبليغات در جرايد مي‌توانند به خوبي در حفظ و ارتقا‌ ذهنيت مخاطبان عمل كنند ولي اينها به تنهايي براي به دست آوردن ذهنيت كافي نيستند. نحوه و تعداد تکرار تبليغات در هنگام شروع کمپین نقش مهمي در به دست آوردن سهم ذهنی مخاطبان دارد درحاليكه بعد از اين مرحله، فركانس تبليغات بايد به گونه‌اي باشد كه تنها نام تجاري را يادآوري كند.

دو نکته در طراحي تبليغات
اولا هنگامي كه تبليغ جديدي معرفي مي‌شود، مدت زماني طول خواهد كشيد تا توجه مخاطبان را جلب كند. هرچه اين تبليغ خاص‌تر باشد، اين زمان كوتاه‌تر است. برعكس، اگر تبليغ مشابه ساير تبليغات باشد، اين زمان طولاني‌تر خواهد بود. ثانیا يك تبليغ‌ساز هوشمند همواره کمپین را با توجه به نحوۀ تبلیغات پيشين طراحي مي‌كند تا از باقي‌مانده ذهنيت مردم حداكثر استفاده را بكند.

ارزيابي اثربخشي تبليغات
در ارزيابي اثربخشي تبليغات دو سوال مهم وجود دارد؛ اول اينكه آيا طراحي تبليغ مناسب بوده است؟ و آیا توانسته است رسالت خود در خصوص ارتقاي برند و میزان فروش شرکت را محقق سازد؟ دوم اينكه آيا رسانه انتخاب شده براي نمايش تبليغ مناسب انتخاب شده است؟ بررسي طراحي يك تبليغ كمك زيادي به تعيين اين نكته مي‌كند كه آيا مردم به آن توجه مي‌كنند، آن را مي‌بينند يا به آن گوش مي‌دهند، آيا آن را مي‌فهمند و آيا آن را به خاطر خواهند سپرد. بررسي رسانه مورد استفاده نيز به طريق ديگر در اين تحليل كمك خواهد كرد. وظيفه اصلي تحقيق در اثربخشي تبليغات اين است كه اطلاعات لازم براي ارزيابي استراتژي‌هاي تبليغاتي را فراهم آورد و راهكارهايي براي بهبود اثربخشي ارائه كند.

مدل ارزيابي تبليغات
ارزيابي تبليغات عمدتاً از تكامل مراحل مفهومی زير نشات می‌گیرد:
۱. اثربخشي تبليغات بايد با توجه به كاركرد تبليغات درك شود. باید دانست هنگامي كه تبليغات، به صورت موفق اجرا شود، مشتريان را در طول يكسري از مراحل رفتاري حركت خواهد داد.
۲. ارزيابي تبليغات بايد به صورت مجزا و مرحله به مرحله انجام شود.
۳. تغيير نگرش نسبت به يكي از اجزا‌ي تصوير مي‌تواند در راستاي تغيير تصوير كلي ارزيابي شود. اين مفهوم گستره تاثير تغيير يك مولفه در كل تصوير برند و حركت در مراحل اوليه خريد را مشخص مي‌كند.
پژوهش تبليغاتي در راستاي ارزيابي موفقيت تبليغ در به حركت درآوردن مشتريان تا مراحل بحراني خريد انجام مي‌شود. در هر صورت همواره مسائلي در يك برنامه ارزيابي تبليغات وجود دارد.

منبع : دنیای نوین کسب و کار

برچسب ها: ارتباط با مشتری , بازاریابی , بهره وري , تبلیغ , تجارت , خلاقیت , درآمدزایی , فروش , فروشگاه اینترنتی , مشتری , موفقیت ,
 
مقالات مرتبط
  •   حاشیه گذاری در آگهی های تبلیغاتی ۱۳۹۱/۴/۱۸
  •   آگهي تبليغاتي خود را ارزيابي کنيد ۱۳۹۱/۷/۴
  •   کمپین تبلیغاتی به چه می‌اندیشد؟ ۱۳۹۱/۵/۲
Share
تعداد بازدید: 2497 نفر
نظرات کاربران تعداد 0 0
 
هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است. شما اولین نفری باشید که برای این مقاله نظر ثبت میکنید.
 
ثبت نظر  
نظر :
 
ثبت نظر