روانشناسی و انتخاب رنگ در طراحی لوگو

انتخاب رنگ مناسب لوگو، یکی از نکات مهم برای ایجاد یک برند قدرتمند است. رنگ یک ابزار ارتباط بصری مهم است که مي‌تواند به طور نا‌خودآگاه بر بیننده تاثیر بگذارد و نقش مهمي ‌در به خاطر ماندن برند در ذهن بیننده بازی کند.
 رنگ مي‌تواند به یادآورنده احساسات و خاطرات افراد باشد‌ و هر کس از رنگ مي‌تواند تفسیری شخصی داشته باشد که نشات گرفته از محیطی است که شخص در آن زندگی یا در ذهن خود ایجاد كرده است و به فاکتور‌هایی نیز مانند سن، ملیت، حرفه و‌... بستگی دارد. رنگ و ظواهر بصری بیش از ۸۰درصد روی خرید یا عدم‌خرید یک محصول تاثیر مي‌گذارد. در ضمن به همین میزان، رنگ شناسایی یک برند را بالا مي‌برد.

قرمز
اولین رنگ هایی که در مغز پردازش مي‌شود، دو رنگ قرمز و زرد است. رنگ قرمز، رنگ گرمي ‌است که برانگیزاننده هیجانات قوی و به وجود‌آورنده احساس شور و هیجان است. در عین حال مفاهیمي ‌همچون عصبانیت، شجاعت، سرعت، هوس و خطر را نیز در بر مي‌گیرد.

صورتی
صورتی یکی از آرام‌بخش‌ترین رنگ‌هاست. در ورزشگاه‌ها معمولا رختکن تیم حریف را به رنگ صورتی نقاشی می‌کنند تا بازیکنان آنها کم‌انرژی و منفعل شوند. در ضمن مفاهیمي ‌همچون عشق، داستان عاشقانه، نرمی، آرامش، وقار، خنکی، آسودگی، سکون، بی‌حرکتی و تخیل را در بر مي‌گیرد.

آبی
آبی ایجاد احساس اعتماد و امنیت مي‌کند. همچنین این رنگ از فاصله‌های بسیار دور نیز دیده مي‌شود. آبی، رنگ مورد علاقه بسیاری از مردم و محبوب‌ترین رنگ در بین مردان است. این رنگ آرامش را به ذهن می‌آورد و معمولا نشانگر صلح و امنیت است به همین دلیل اشتها‌برانگیز نیست. علاوه بر موارد ذکر شده، رنگ آبی، دوستانه، جدی، قدرتمند و موفقیت طلب است.

زرد
رنگ زرد احساس خوش‌بینی، شادی و جوانی را القا مي‌کند. این رنگ اشتها‌برانگیز است. زرد خلاقیت و تمرکز را بالا مي‌برد اما در دراز‌مدت چشم را خسته‌ مي‌كند. بسیار سریع جلب‌توجه مي‌کند و تا حدی حس کنجکاوی و بازیگوشی به همراه دارد.

سبز
سبز رنگ طبیعت، اعتماد، ثروت و حسادت است و از آنجایی که رنگ سبز باعث کاهش استرس می‌شود، مناسب جهت اماکن آرامش‌بخش تفریحی است. این ساده‌ترین رنگ برای پردازش مغز است. رنگ سبز تیره تا حدی محافظه‌کاری را به همراه دارد. رنگ سبز نشان‌دهنده فراوانی و تعادل نیز هست.

نارنجی
رنگ نارنجی بسیار جذاب و پر‌شور است و بدون اینکه بیننده مقاومت کند، او را به ماجراجویی دعوت مي‌کند.

بنفش
بنفش رنگ رمز‌آلود شکوه و جلال و وقار است. این رنگ جوینده راه‌حل و دارای معنویت است. سایه تیره آن، نشان از خوشگذرانی و سایه روشن آن تأثیری عاشقانه دارد.

سیاه
سیاه قدرتمند‌ترین رنگ است اما بسیار جدی و از بالا به همه نگاه مي‌کند لذا با افراد نمي‌تواند صمیمي ‌شود. گاهی نماد ترس و شیطان و گاهی نماد غم و اندوه است. در نهایت، رسمي ‌و محرمانه است.

قهوه‌ای
رنگ قهوه‌ا‌ی تداعی کننده پایداری، سادگی و تجربه است. همچنین برای بیان دوستی، راستگویی و به عنوان نماد زمین مورد استفاده قرار مي‌گیرد. رنگ قهوه‌ای، رنگی طبیعی است که اطمینان‌پذیری را به همراه دارد. رنگ قهوه‌ای، حس گرما‌، محبت، آسایش و امنیت را به ذهن می‌آورد.

منبع : دنیای نوین کسب و کار

برچسب ها: ارتباط با مشتری , استاندارد , اینترنت , بازاریابی , پرداخت , تبلیغ , تجارت , فروش , مدیریت , مشتری , موفقیت ,
 
مقالات مرتبط
  •   نقش عکاسی تجاری در موفقیت فروش ۱۳۹۱/۳/۲۰
  •   چگونه پیام بازاریابی بسازیم که فروش را افزایش دهد؟ ۱۳۹۱/۳/۲۰
  •   چه نوع تبليغی موجب فروش می‌شود؟ ۱۳۹۱/۳/۲۰
Share
تعداد بازدید: 4453 نفر
نظرات کاربران تعداد 0 0
 
هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است. شما اولین نفری باشید که برای این مقاله نظر ثبت میکنید.
 
ثبت نظر  
نظر :
 
ثبت نظر