۱۳۹۱/۴/۲۶

معرفي کتاب / ورزش ظريف سخن گفتن

کتاب سخن گفتن ورزشي است که محور آن مخاطب است، نوشته مارژوري برادي، در برگيرنده توصيه هاي زيبايي براي سخنراني هاست. در يکي از فصل هاي کتاب توصيه هاي ده تن از کارشناسان را درباره چگونگي جذب مخاطبان مي خوانيم. در اين فصل و ديگر فصل ها مطالبي مي خوانيم که بسيار مفيد است.
مثلاً:
در هر فرصتي که دست مي دهد از تصوير کمک بگيريد.
دليل: تصوير، توانايي مخاطب را براي کسب و حفظ اطلاعات تا حدود 40% بالا مي برد. تلاش کنيد که از تصاويري ساده استفاده کنيد. به گونه اي که مخاطب در 20 ثانيه بتواند تصوير را به ذهن بسپارد.
از راهنمايي هاي زير براي تصميم گيري درباره دادن اطلاعات به مخاطب استفاده کنيد:
آيا سخنراني شما در برگيرنده داده ها و اطلاعات فني زيادي است و امکان آن را نداريد که هر آنچه را که مي خواهيد در سخنراني بيان کنيد؟ مي خواهيد نکات مهم را گوشزد کنيد و يا اين که مي خواهيد به مخاطب فرصت دهيد يادداشت بردارد؟
يادآوري: اگر تصميم شما بر آخرين عبارت است، به مخاطب خود بگوييد که چه مقدار اطلاعات عرضه مي کنيد تا تصميم بگيرد که چه مقدار يادداشت بردارد، اما چنانچه نمي خواهيد هنگام صحبت کردن شما مخاطبان يادداشت بردارند، اين اطلاعات را در فرصت هاي مشخص عرضه کنيد.
آمادگي آن را داشته باشيد که با کمبود وقت، براي پاسخگويي سوالات متعدد کتبي يا هر عاملي که سبب ناتمام ماندن کلام شما شود، روبرو شويد. اطلاعات را به سه دسته مخاطبان بايد بدانند، مخاطبان لازم است بدانند و مخاطبان بهتر است بدانند تقسيم کنيد. چنانچه وقت کم بياوريد، ديگر وقت خود را براي دسته بندي اطلاعات تلف نخواهيد کرد.
از صفحه تلويزيوني يا پرده سينمايي متناسب با سن مخاطبان استفاده کنيد. براي مخاطبان زير ده سال از تلويزيون 19 اينچ، براي مخاطبان 11 تا 25 سال از تلويزيون 25 اينچ و براي مخاطبان 26 تا 75 سال از تلويزيون 4 تا 6 فوت استفاده کنيد.
يادآوري: براي مخاطبان زياد، از چند صفحه تلويزيوني استفاده کنيد.
به ياد داشته باشيد که اهميت يک مکث در سخنراني به اندازه اهميت نقطه و ويرگول در نوشتن است. براي آن که مطمئن شويد که مکث ها را با کلمات يا صداهايي چون خب، آري و يا مانند اين پر نمي کنيد، در ذهن خود براي نقطه تا سه، براي نقطه ويرگول تا دو و براي ويرگول يک را بشماريد.
به هنگام پاسخگويي به يکي از مخاطبان هيچگاه نگوييد، سوال خوبي است.
دليل: به نظر مخاطبان اين جمله حالت تعارف دارد و اگر آن را تنها به يکي از مخاطبان بگوييد و با تمامي پرسش کنندگان اين تعارف را به جا نياوريد، نشانه اي از بي ادبي شما به نظر خواهد رسيد!
يک راهبرد: همواره پاسخگويي را با خلاصه کردن سوال شروع کنيد. اين گونه، هم از احساس نامطلوب برخي مخاطبان اجتناب مي شود و هم مطمئن مي شويد که همه سوال را شنيده ايد.
منبع: کتاب Speaking is an audience – centered sport

 

برچسب ها: جملات آموزنده , مدیریت , مشتری , موفقیت ,
 
مقالات مرتبط
  •   برنامه بودجه بندی بازاریابی ۱۳۹۱/۶/۱۷
  •   رقابت در بازار ۱۳۹۱/۶/۱۷
  •   نکات مهم در تعیین نام یک کسب و کار جدید ۱۳۹۱/۳/۸
Share
تعداد بازدید: 2236 نفر
نظرات کاربران تعداد 0 0
 
هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است. شما اولین نفری باشید که برای این مقاله نظر ثبت میکنید.
 
ثبت نظر  
نظر :
 
ثبت نظر