تبادل نظر آزاد  ›› عمومی

بورس

مدیر سایت
تعداد پست :
381
۰۹:۵۱   ۱۳۹۱/۹/۶
       
نقل قول


آموزش رمز و رازهای بورس بازی
شما برای اینکه سود بیشتری گیرتان بیاید، باید رأسا وارد بازی بشوید و با مردم شریک شوید. هیچ کس به کسی که فقط می خواهد در سود شریک باشد، سود خوبی نمی دهد.


همشهری جوان: اینکه آدم بخواهد سرمایه های گاهی نداشته اش را جایی بکارد که مثل خواب دیدن خوشحال پینوکیو، فردایش درخت طلا بار بدهد، دور از واقعیت بازار است. درستش این است که شما برای اینکه سود بیشتری گیرتان بیاید، باید رأسا وارد بازی بشوید و با مردم شریک شوید. هیچ کس به کسی که فقط می خواهد در سود شریک باشد، سود خوبی نمی دهد.

اگر وارد بورس شوید، با خرید سهام شما در یک شرکت شریک می شوید. طبیعی هم هست که هیچ شرکتی با هدف ورشکست شدن تاسیس نمی شود و اگر هم قرار است یک روزی بشود، خودش و البته شما باید به موقع بفهمید. نکته ماجرا هم همینجاست. بیاید با راز و رمزهای رفتن به بورس آشنا شویم.1- بورس با ما چه می کند؟

ما آدم ها کلا دونوع دارایی داریم، واقعی و مالی؛ واقعی هایش می شوند همان ها که با چشم صورت هم دیده می شوند مثل: زمین، ساختمان، ماشین، لوازم خانگی و ...؛ اما دارایی های مالی دارایی های کاغذی وبهتر بگوییم اسنادی هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت؛ بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف مورد معامله قرار می گیرد. از کالا بگیر تا اسناد مالی.

الان منظورما همان بورس اوراق بهادار است. شما وقتی سهام یک شرکت را می خرید، عملا یکی از صاحبان شرکت و شرکا محسوب می شوید، حالا ممکن است مثلا از 10 هزار سهامش فقط 10 سهم را خریده باشید. این یعنی شما مالک یک هزارم آن شرکت هستید و این خودش برای خودش کم اهمیت نیست. یادتان نرود قرار است از جاهای کوچک شروع کنید. همین که وارد باشگاه سرمایه دارها شده اید، برای شروع کفایت می کند.


2- قیمت چطور مشخص می شود؟

این فیلم های تکراری و مشابه از بازار بورس را دیده اید که توی خبرهای اقتصادی نشان می دهند؟ همان آدم های آشفته ای که دائم به تابلوهای اطراف تالا ربورس نگاه می کنند، با تلفن صحبت می کنند و همزمان انگشت شان را به علامت یک چیزی که فقط خودشان می دانند به هم نشان می دهند؟ فکر می کنید دارند چه کار می کنند؟ جواب ساده اش این است که دارند خرید و فروش می کنند اما سوال اساسی این است که به چه قیمتی؟ نظام قیمت گذاری در بورس طوری طراحی شده که هیچ کس نمی تواند در قیمت گذاری دخالت کند.بعد از وارد شدن لیست تقاضاها در سیستم معاملات، تقاضاها در دو صف خرید و فروش، بر اساس قیمت و زمان ورود، اولویت بندی می شود. سیستم طوری طراحی شده که قیمت هایی را که برای فروش ارزانتر است و تقاضاهای خریدی که از بقیه بیشتر است را در اولویت قرار می دهد. به این ترتیب، هر کس که به ارزانترین قیمت بفروشد در اول صف فروش و هر کس که به گرانترین قیمت بخرد در اول صف خرید قرار می گیرد و بنابراین قبل از دیگران معامله می کند.


3- چه انتظاری از بورس داشته باشیم؟

برای کوتاه مدت سرمایه گذاری نکنید؛ این یک اصل است. شما وارد شراکت با بزرگان شده اید. حتی اگر سهام یک شرکت زودپزسازی یا مایکروفر مونتاژکنی را خریده باشید، منطق بازار با ماهیت و کارکرد محصولات شرکتی که سهامش را خریده اید فرق می کند. شرکت های بورسی کارها و پروژه هایی که در دست انجام دارند کلان و بزرگ است و پرواضح است که سود پروژه های بزرگ در کوتاه مدت به دست نمی آید. این همان چیزی است که در بورس به شما همان دم در می گویند اما در پرزنتیشن های گلدکوئست خلافش را می خواستند به زور ثابت کنند.


4- این سرمایه گذاری چقدر ریسک دارد؟

خیلی زیاد و خیلی کم. اولی برای آدم نابلدِ جوگیرِ دمدمی مزاج ودومی برای یک آدم تودارِ پرحوصله، از این آدم هایی که حواسشان می تواند به همه چیز باشد. قلب سالمی دارند وبعد از هر بار سقوط قیمت سهام شان کنفرانس خبری نمی گذارند که در مورد کله پاچه اقتصاد حرف بزنند. شما به عنوان یک سرمایه گذار، نمی توانید امکان شکست را به طور کامل حذف کنید. به طوری کلی، سرمایه گذاری هایی که بازده بالقوه بیشتری دارند، ریسک بالاتری هم دارند. مثلا سرمایه گذاری مستقیم در سهام (از طریق مراجعه به کارگزاری و خرید سهم) در مقایسه با سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک، ریسک بیشتری دارد. قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، باید توان ریسک پذیری تان را مشخص کنید.

باید مشخص کنید چه میزان ریسک ناشی از این سرمایه گذاری برای شما قابل پذیرش و تحمل خواهد بود؛ مثلا اگر 100 هزار تومان پول بردید در بورس وسهام خردیدید و بعد دو روز بعد ارزش سهام شما شد 20 هزار تومان، اولا بتوانید صبر کنید تا اوضاع بهتر شود، دوما اگر نشد، از نظر مالی و روانی نابود نشده باشید. همان کاردرست های بورس برای پایین آوردن ریسک، توصیه کرده اند که سبد سهام تشکیل دهید؛ چرا که به طور معمول و در طی زمان قیمت برخی سهام افزایش و قیمت برخی شان کم می شود. (قانون سبد تخم مرغ را بخوانید.)
5- چه سرمایه ای را باید وارد بورس کرد؟

بزرگان بورس گفته اند بورس را نشاید که همه سرمایه را در آن باید. منظورشان این است که باید سرمایه مازادتان را به کار بگیرید. از آنجا که بازار سهام یکی از بازارهای پرنوسان است، نباید مثلا خانه تان را بفروشید یا برای شما که تازه کارید، خرج تاکسی و شهریه دانشگاه را ببرید در این بازار، بگردید ببینید مازاد تجاریتان چیست و چقدر است. مثلا تصمیم بگیرید از امروز به جای رانی از آبسردکن های صلواتی استفادئه کنید. اینجوری اگر پول این رانی های نخورده را سهام خریدید وبعد سهام تان با سر به زمین خورد و فاسد شد، بنیان زندگی تان به هم نخورده.


6- چطور کمتر ریسک کنیم؟

قبل از هر چیز اهل مطالعه و رصد کردن منطقی بازار باشید و به شایعات هم توجه نکنید. به سهامی هم که خریدید به چشم بچه هایتان نگاه کنید، تخم مرغ هایی که قرار است تا آخ رهمین پاییز جوجه خروسشوند. به همین دلیل باید به طور مرتب بازار را رصد کنید که سختی کار هم همین است. باید بدانید که کی وقت فروش است و کی وقت خرید. تصمیمی که با کشف وشهود شدنی نیست.

یک راه دیگر هم این است که یک جور وکیل برای خودتان بگیرید. صندوق سرمایه گذاری مشترک همین کار را برایتان می کند. آنها در سبدی بسیار متنوع از سهام و سایر انواع اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند و ریسک سرمایه گذاری شان هم کمتر است. ضمن اینکه خودشان خبره بازارند و جایی نمی خوابندن که آب زیرش برود.
7- ملاک انتخاب بهترین سهام چیست؟

درآمد شرکت، سودی که به هر سهم می دهد (EPS)، نسبت قیمت به درآمد هر سهم (P/E)؛ پایین بودن این نسبت در کنار سایر عوامل مثل امکان رشد شرکت و نحوه عملکرد مالی و عملیاتی آن، می تواند نشانه مناسب بودن یک سهم باشد. چیزهایی که فهمیدن همزمانشان برای سهام های زیادی که در بورس ارائه می شود کار راحتی نیست. این یعنی باید یک کارگزار مشاور و مطمئن برای خودتان پیدا کنید.

در کنار همه این عوامل موثر برای خرید، باید به یک نکته مهم برای فروش هم دقت کنید. سهم خوب مثل پراید است، حداقل مزیتش این است که مشتری اش راحت پیدا می شود. به این گزینه می گویند: نقدشوندگی. یعنی مدت زمان فروش آن کوتاه تر باشد یا زودتر به فروش برسد.


8- چطور سرمایه مان را رصد کنیم؟آسانترین راه برای کنرتل و نظارت بر عملکرد سرمایه گذاری، مطالعات اطلاعات مالی شرکت و سایر مستنداتی است که شما به عنوان سهامدار، به آن دسترسی دارید. ارائه این اطلاعات برای پذیرفته شدن شرکت ها در بورس الزامی است. از طریق سایت شرکت بورس اوراق بهادار تهران www.irbourse.com، سازمان بورس (www.seo.ir)، شبکه کدال (www.codal.ir)، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (www.sena.ir)، می توانید ریز اتفاق های مالی و سرمایه گذاری شرکت هایی که در آنها شریک هستید را بدانید. البته بهتر است فقط از راه دور این کار را نکنید و مجمع عمومی سالیانه شرکتی که سهام آن را خریده اید را از دست ندهید.


نکته
قانون تخم مرغ ها

سعادتمندهای بورس توصیه می کنند که: «همه تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارید.» به این دلیل که: اگر همه پولتان را در یک فرصت خاص سرمایه گذاری به کار گیرید، در صورتی که ارزش این سرمایه گذاری کاهش پیدا کند، شما هم به همان میزان پول را از دست داده اید. پس به طور کلی، بهترین راه برای کاهش ریسک سرمایه گذاری این است که در فرصت های سرمایه گذاری متنوعی سرمایه گذاری کنید. برای مثال، به جای آنکه تنها سهام یک شرکت را بخرید، بخشی از پولتان را به خرید سهام چندین شرکت اختصاص بدهید، از جمله، بخشی از آن را در صندوق های سرمایه گذاری مشترک سرمایه گذاری کنید و با بخشی هم اوراق مشارکت بخرید.به این کار، تنوع بخشی در سرمایه گذاری می گویند که باعث می شود سود ناشی از برخی سرمایه گذاری ها، جایگزین ضرر و زبان ناشی از برخی سرمایه گذاری های دیگر شود وبه این ترتیب، ریسک کلی سرمایه گذاری کم شود. به این نکته مهم هم توجه داشته باشید. اینکه آش را زیادی شور نکنید.نباید سرمایه گذاری را آنقدر متنوع کنید که بازده بالقوه سرمایه گذاری شما کم شود. همانطور که همه تخم مرغ ها را در یک سبد قرار نمی دهید، آنها را در سبدهای بسیار زیاد هم قرار ندهید، می شکنند!


فرابورس را امتحان کنید

اوراق مشارکت، پربرکت

تحلیلگران بازار و مفسران ریال، خبر داده اند که سرمایه گذاری در اوراق مشارکت بهترین تجربه برای سرمایه گذارها بوده. می گویند این بازار با پنج درصد بازدهی در بهار 91 سودآورترین بازار سرمایه گذاری در کشور (به جز مسکن) بوده. اگر راغب شده اید، بدانید که به جای خرید اوراق مشارکت طرح های مختلف از بانک ها، یک راه به روزتر هم هست که اسمش را گذاشته اند فرابورس، در مزیت این روش سرمایه گذاری در مقایسه با نمونه بانکی اش گفته اند که:

* در سیستم بانکی نرخ شکست یا همان جریمه (2 درصد) برای فروش زودتر از موعد وجود دارد در حالی که اوراق مورد معامله در فرابورس نرخ شکست ندارد.

* این اوراق را می توانید به خریدارهای تان با قیمتی توافقی بالاتر از قیمت اسمی بفروشید. همین معامله های دست دوم است که می تواند شما را از ریال به دلار برساند.

* اوراق فرابورس با نام هستند اما بانک ها بدون نامشان را منتشر می کنند و دارنده، سرمایه گذارنده است، حتی اگر دزد اموال شما باشد.

ریسک در سرمایه گذاری انواع و اقسام دارد
دلبستگی ونقد نشوندگی ...

نوع ریسک , تعریف ریسک :

ریسک عدم تناسب

سرمایه گذاری صورت گرفته، با اهداف مالی شما متناسب و همسو نیست

ریسک تورم

بازده سرمایه گذاری شما، کمتر از نرخ تورم است، در نتیجه قدرت خرید شما در آینده کم می شود

ریسک بازار

ارزش سرمایه گذاری شما به علت نوسانات بازار، دچار نوسان و افت و خیز می شود

ریسک برنامه ریزی بازار

پیش بینی فراز و فرودهای بازار، سخت و دشوار است

ریسک عدم تنوع

ریسک ناشی از یک نوع سرمایه گذاری خاص و عدم تنوع بخشی به سبد سرمایه گذاری

ریسک نقد شوندگی

عدم قابلیت تبدیل سرمایه به پول نقد

ریسک قانونی

تغییر احتمالی در قوانین و مقررات، راهبردهای سرمایه گذاری شما را تحت تاثیر قرار می دهدمدیر سایت
تعداد پست :
381
۰۹:۴۸   ۱۳۹۱/۱۰/۴
       
نقل قول

هر آنچه باید درباره بورس، بورس بازی و بورس بازها بدانید
در این مطلب می خواهیم شما را با شغل بورس و بورس بازی آشنا کنیم؛ کسی چه می داند، شاید با خواندن این گزارش رغبت پیدا کردید که وارد این عرصه شوید و بخت خود را امتحان کنید.
کسب و کار: ساختمان شیشه ای بورس بوی عدد و رقم می دهد. این ساختمان به ظاهر بی روح، در تمام این سال ها، روح بسیاری از آدم های این شهر را در خود غرق کرده و لحظات بسیار شیرین و گاه تلخی را برایشان رقم زده است؛ آدم هایی که رویاهای خود را در بالا رفتن ارقام درج شده روی مانیتورهای رنگی ساختمان شیشه ای در ذهنشان پردازش می کنند و گویی سرنوشتشان با این تک تک این ارقام پیوندی ناگسستنی دارد.

این ساختمان شیشه ای تنها در طول سه ساعت شبانه روز اینچنین مرکز توجه قرار می گیرد و پس از پایان معامله در ساعت 12 ظهر، انگار نه انگار که تا همین چند لحظه پیش چه هیاهویی در آن به پا بوده!

پس از نیمروز، تالار خاموش سکوتی معنادار به خود می گیرد و به انتظار می نشیند تا صبح فردا. در این مطلب می خواهیم شما را با شغل بورس و بورس بازی آشنا کنیم؛ کسی چه می داند، شاید با خواندن این گزارش رغبت پیدا کردید که وارد این عرصه شوید و بخت خود را امتحان کنید.ویژگی های بورس بازی

کسانی که سرمایه شان را برای خرید و فروش سهام به کار می اندازند، با عنوان سرمایه گذار از آنها یاد می شود، ولی اگر کسی به مدت طولانی تری در بازار حضور پیدا کند و با زیر و بم این بازار آشنا باشد، به او بورس باز می گویند.

بورس بازها بسیار افراد باتجربه ای هستند و معمولا از هوش سرشار اقتصادی بهره مندند چون توانسته اند که در این بازار دوام بیاورند. کسانی که می خواهند وارد بازار بورس شوند، باید از روابط عمومی بالایی برخوردار باشند و بتوانند سرمایه های اجتماعی که همان داشتن دوستان و شریکان حرفه ای زیاد و قابل اعتماد است، برای خود ذخیره کنند. آنها باید بتوانند اعتماد کارگزاران را جلب کنند.

طبق مطالعات انجام شده، معمولا کسانی که وارد بورس می شوند و بورس باز هستند، جزو قشر ثروتمندتر جامعه هستند. بورس بازی برای کسانی که خود را آدم های باهوش اقتصادی بالایی می دانند و در ضمن حوصله کارهای فیزیکی ندارند، گزینه مناسبی می تواند باشد. بورس بازها نیاز ضروری ندارند که در محل کار حضور پیدا کنند و با یک تلفن و یا نشستن پشت سیستم و از طریق اینترنت می توانند درآمد زیادی کسب کنند.

بورس جایی است که تنها کسی که رئیس شماست ود شمائید، برعکس بسیاری از شغل ها اینجا دیگر فرد بدون یک آقابالاسر کارش را پیش می برد، بورس بازها کسانی هستندکه نیازی ندارند درصد زیادی از وقتشان را به کارشان اختصاص دهند. زمان معاملات از ساعت 9 تا 12 ظهر است. فقط لازم است که شما مقداری از وقتتان را به بالا بردن آگاهی تان اختصاص دهید؛ هر چند بورس بازان حرفه ای مطمئنا با تمرکز و وقت زیادی به این کار می پردازند. برای اینکه بورس باز شوید، کافی است که با مقداری سرمایه به هر میزان که دارید، وارد بورس شوید و در واقع ورود و خروج به بورس بسیار راحت است، هر چند تجربه شاید حرف اول را در این کار بزند، ضمن اینکه کسانی که وارد کار بورس می شوند، باید بسیار اهل مطالعه باشند و همچنین بتوانند شرایط اقتصادی و سیاسی روز را تحلیل کنند و بر اسای این تحلیل های درست اقدام به خرید و فروش سهام بکنند. یک بورس باز حرفه ای می گفت که تا زمانی که سرمایه تان به حد قابل توجهی نرسیده است، همچنان به بورس بازیتان ادامه دهید و آن زمان است که می توانید در یک شرکت یا کارخانه سهیم بشوید.
چه کسانی در بورس فعال هستند؟

اگر شما بخواهید در بورس سرمایه گذاری کنید، اولین کاری که باید بکنید این است که به یک کارگزاری مراجعه کنید. در آنجا شما را با یک Trader آشنا می کنند تا کمک کند که در بورس خرید و فروش انجام دهید. کارگزاران ضمن ارائه خدمات مشاوره ای به بورس بازان برای آنها خرید و فروش انجام می دهند و در ازای این کار کارمزد دریافت می کنند.

میزان کارمزدی که یک بورس باز به کار گزار می دهد، 4 در هزار هر ارزش معامله است و تا سقف 10 میلیون تومان می رسد. به عنوان مثال هر بورس باز برای هر صد هزار تومان معامله، باید چهارصد تومان به کارگزار بپردازد، هر یک میلیون تومان 40 هزار تومان و برای هر صد میلیون تومان 400 هزار تومان. بورس بازها تنها به کارگزاری ها کارمزد پرداخت نمی کنند، آنها باید به طور کلی، یک و نیم درصد از ارزش هر معامله پول را پرداخت کنند.

باید مقداری به حساب شرکت بورس، سازمان بورس و مقداری هم مالیات بپردازند. نکته جالب اینکه پولی که باید برای یک فروش بپردازند، بیشتر از خرید است. خرید یا فروش سهام به دو شکل است: یا اینکه از طریق مراجعه حضوری به یک کارگزاری و یا تلفن کردن به وی انجام می گیرد و یا در موارد زیادی از طریق اینترنت و آنلاین. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که برای فعالیت اینترنتی نیز، بورس باز باید از یک کارگزاری کد رهگیری دریافت کند و یک و نیم درصد ارزش معامله را بپردازد.
بورس و فضای آن

«همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید»؛ این شعار اصلی کسانی است که در بازار بورس سرمایه شان را به کار می اندازند. آنها به تجربه فهمیده اند که همه سرمایه شان را در بورس به کار نبندند و یا به جای خرید سهام یک شرکت سهام چندین شرکت بخرند اما باید گفت که این بازار سرمایه، آنطور هم که می گویند از در نامردی و خشونت با فعالانش که همان بورس بازان هستند، وارد نمی شود و بسیاری را به سقف درآمد بسیار بالایی رسانده است.

یک trader حرفه ای می گوید فردی را می شناسد که در سال 86 با 20 میلیون تومان وارد بورس شده است و بر اساس تحلیل های شخصی و اطلاعات رانتی به سرمایه 4 تا 5 میلیارد تومانی رسیده است و البته در نقطه مقابل کسانی هستند که دچار سقوط وحشتناک شده اند و سرمایه شان را از دست داده اند.

برتری بورس نسبت به خیلی از بازارهای دیگر، همچون بازار سکه و ارز، در این است که نوسان بورس بسیار کمتر است؛ به همین دلیل امنیت سرمایه گذاری در بورس بیشتر است. طبق قوانین سقف ضرر در بورس 4- درصد در هر روز است و سقف سود هم 4+ است. البته در بعضی شرایط ممکناست که این رقم بسیار بیشتر باشد.


تالار شیشه ای «حافظ» و تکاپوهای درون آن

تالار شیشه ای حافظ در زیر ساختمان شرکت بورس است؛ جایی که یک بورس باز حداقل یک بار به آنجا سر زده است و همانجایی است که ما همواره از تلویزیون آن را می بینیم. اما در این بین بورس بازانی هستند که تالار شیشه ای را پاتوق خود کرده اند. بورس بازانی که در تالار شیشه ای حضور فیزیکی دارند، معمولا به چند دلیل در آنجا حضور پیدا می کنند.

اولین و شاید هم مهمترین دلیل این است که در تالار شیشه ای حجم زیادی از اطلاعات رد و بدل می شود و آنها می توانند در جریان این اطلاعات قرار بگیرند و همین امر به آنها کمک می کند که بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند. هر چند یک دلیل دیگر هم این می تواند باشد که معمولا این افراد از تکنولوژی های روز، همچون اینترنت برای خرید آنلاین نمی توانند بهره ببرند و در واقع ناتوان هستند و چاره ای ندارند جز اینکه در خود تالار شیشه ای نشسته اند و معمولا با تلفن حرف می زنند، نمایندگان کارگزاری ها یا همان Trader ها هستند که در همانجا اقدام به خرید و فروش سهام بورس بازان می کنند.

خیل جمعیتی که در طبقه بالا جمع شده اند و معمولا ما در صفحات تلویزیون بیشتر آنها را می بینیم، بورس بازانی هستند که به صفحات مانیتور نگاه می کنند و هنگامی که تصمیمشان را گرفتند به Trader ها زنگ می زنند و همانجاست که خرید و فروش انجام می شود. حضور trader ها در تالار شیشه ای به چند علت است: یکی اینکه آنها به عنوان نماینده کارگزاری، در واقع اعتبار آن هستند و هر کارگزاری که در آنجا نماینده ای نداشته باشد، از اعتبار خود کاسته است. دیگر این که حضور trader در تالار شیشه ای می توانید به جذب مشتریان حتی کلان برای کارگزاری بینجامد.
شگردها و بازی های بورس بازان

بورس بازان حرفه ای معمولا از یکسری شگردها استفاده می کنند تا یک بازی برد – باخت رقم بزنند و از ضرر دیگران سودی سرشار برای خود بیافرینند.

عده ای بورس باز از طرق گوناگون شایعه پراکنی و یا با پول های هنگفت شرکت های حقوقی و یا پشتوانه پول شخصی، قیمت یکسری سهام شرکت هایی را که از میزان سوددهی یا تولید بالایی برخوردار نیستند، بالا می برند و اقدام به خرید سهام شرکت می کنند و چون این کار باعث بالا رفتن ارزش سهام آن شرکت می شود، تقاضا برای خرید سهام شرکت بالا می رود و در این زمان است که آنها سهامی که به شکل غیرواقعی و یا در اصطلاح حبابی خریده بودند، به دیگران می فروشند. در این فعل و انفعال آنها پول زیادی به جیب می زنند و گروه دوم چون ارزش سهام شرکت در مرحله بعد به علت غیرواقعی بودن پائین می آید ضرر می کنند.

باید گفت که این عمل یکی از شگردهای بورس بازان در بازار بورس ایران است. البته همیشه اینطور نیست و ما در بورس بازی برد – برد هم داریم و آن زمانی است که یک شرکت بنا بر دلایلی وضعیت سودآوری و تولید بالایی را تجربه می کند و در واقع به شکل واقعی نسبت به سال گذشته، ارزش سهامش بالا می رود، در این بین همه کسانی که سهام خریده اند به سود بالایی می رسند.


کارگزار بورس چه کاری انجام می دهد؟

کارگزار یا broker شرکتی است که واسط بین سرمایه گذار و بورس است و خرید و فروش را انجام می دهد. یک بورس باز بدون کارگزار یا broker خوانده می شود، نمی تواند در بازار خرید و فروش کند. کارگزاران شرکت هایی هستند که در ازای دریافت کارمزد به بورس بازان کمک می کنند.کارگزارها و بورس بازها به شدت به هم نیاز دارند و در طولانی مدت تشریفات اداری هم در روابط آنها کمرنگ می شود. یک بورس باز باید در هر صورت به کارگزار مراجعه کند. در معاملات آنلاین حتما باید یک کد از کارگزار بگیرد و در غیر اینصورت باید به شکل حضوری مراجعه کند، کارگزارن خدمات زیادی انجام می دهند. آنها به خرید و فروش اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس به نمایندگی از اشخاص می پردازند و در ازای آن کارمزد دریافت می کنند.

همچنین آنها به شرکت ها راهنمایی های لازم را برای عرضه سهام در بورس ارائه می دهند اما کسانی در کارگزاری ها فعالیت می کنند که به آنها Trader می گویند. این افراد معمولا در پشت یک کامپیوتر، خرید و فروش را برای بورس باز انجام می دهد. آنها در واقع خود نیز به نوعی بورس باز هستند و از چند و چون سرمایه گذاری در بورس اطلاع دارند.

نکته ای که وجود دارد این است که کارگزاری ها و Traders طبق قانون نمی توانند به شکل مستقیم و شخصی در بورس وارد شوند؛ هر چند که بنا بر پرس و جوهایی که شد به این نتیجه رسیدیم که Traders و کارگزاری ها نیز با اسامی دیگر و در زیر پوشش افراد نزدیکشان به بورس بازی هم روی می آورند.

مدیر سایت
تعداد پست :
381
۰۹:۳۹   ۱۳۹۱/۱۰/۲۵
       
نقل قول

آیا بورس یک هیولای ترسناک است؟!
با خواندن این نوشته نمی توانید به یک کارگزار حرفه ای بورس تبدیل شوید و پله های ترقی را دوتا یکی بالا بروید اما احتمالا می توانید رونقی به کسب و کارتان بدهید.هفت صبح: با خواندن این نوشته نمی توانید به یک کارگزار حرفه ای بورس تبدیل شوید و پله های ترقی را دوتا یکی بالا بروید اما احتمالا می توانید رونقی به کسب و کارتان بدهید

تا همین سال های اخیر، بیشتر مردم پس اندازهای خود را فقط در بانک ها نگهداری می کردندن و با راه های دیگر استفاده از اندوخته های خود آشنا نبودند اما امروزه بسیار شنیده می شود که راه دیگری هم برای استفاده از پس اندازها وجود دارد و آن این است که یک فرد عادی می تواند در مالکیت واحدهای تولیدی و تجاری بزرگ مشارکت کند و از نتایج مشارکت و سرمایه گذاری خود به سادگی بهره مند شود اما به راستی چگونه ممکن است یک فرد عادی با سرمایه ای اندک در سرمایه گذاری های بزرگی شریک شود در حالی که نه شرکای خود را می شناسد و نه امکان کسب اطلاع از نحوه فعالیت، میزان هزینه ها و درآمدها را دارد؟

بورس چیست؟

برای شناخت بورس و آشنایی بیشتر با آن بهتر است از «بازار» و تعریف آن شروع کنیم. در یک تعریف ساده، می توان گفت بازار مکانی است که در آن خرید و فروش صورت می گیرد و ساده تر این است که بگوییم هرگاه شرایطی فراهم شود که بین خریدار و فروشنده رابطه برقرار شود و معامله ای صورت پذیرد بازار تشکیل شده است. این شرایط می تواند مکان خاصی باشد یا شبکه ای ارتباطی مثل اینترنت.

در بازارها به طور کلی دو نوع دارایی، دارایی های واقعی و دارایی های مالی، مورد معامله قرار می گیرند. دارایی های واقعی همان دارایی های فیزیکی هستند مثل زمین، ساختمان و انواع کالا مانند ماشین، لوازم خانگی و ... اما دارایی های مالی و دارایی های کاغذی و بهتر بگوییم اسنادی هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت. بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف مورد معامله قرار می گیرد. از این رو، انواع بورس ها را می توان به سه دسته کلی بورس کالا، بورس ارز و بورس اوراق بهادار طبقه بندی کرد.

1- بورس کالا

بازاری که در آن خرید و فروش کالاهای معین صورت می گیرد و به طور منظم و دائم فعال است بورس کالا نام دارد. در بورس کالا معمولا مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می گیرد. هر بورس کالایی را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار می گیرد نام گذاری می کنند. مثلا بورس نفت و بورس گندم.
2- بورس ارز

در بورس ارز، همانطور که از نام آن مشخص است، کار خرید و فروش پول های خارجی انجام می گیرد. این بورس در کشور ما فعال نیست اما در کشورهای پیشرفته فعالیت چشمگیری دارد.
3- بورس اوراق بهادار

در بورس اوراق بهادار دارایی های مالی از قبیل سهام، اوراق مشارکت و ... مورد معامله قرار می گیرد. در ایران، به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که به طور رسمی و دائمی در محل معینی تشکیل می شود «بورس اوراق بهادار» می گویند ولی ما در این نوشته برای اختصار آن را بورس می گوییم.

بورس اوراق بهادار چه می کند؟

کار اصلی بورس اوراق بهادار این است که زمینه ای فراهم می آورد تا دو گروه از مردم، به طور قانونی در یک فعالیت اقتصادی شریک و علاوه بر تامین نیازهای یکدیگر، از منفعت و سود این فعالیت بهره مند شوند. این دو گروه سرمایه گذاران و سرمایه پذیران هستند.

اصولا در یک تقسیم بندی ساده، افراد جامعه را می توان به دو گروه تقسیم کرد؛ یک گروه کسانی که پول، سرمایه و یا پس انداز دارند اما نمی توانند با آن کار کنند و گروه دوم کسانی که توانایی انجام فعالیت های اقتصادی دارند اما سرمایه و پول کافی ندارند. این دو گروه علاوه بر اینکه یکدیگر را نمی شناسند و تعداد آنها نیز کم نیست دارای ویژگی های مختلفی هستند.به عنوان مثال، همه سرمایه گذاران به یک اندازه پس انداز ندارند. برخی دارای مبالغ اندک و برخی صاحب مبالغ کلان هستند، سلیقه این افراد هم برای سرمایه گذاری متفاوت است، مثلا عده ای تمایل به سود کم در کوتاه مدت دارند و عده ای به دنبال سود بیشتر ولی در درازمدت اند و ده ها ویژگی دیگر.

سرمایه پذیران نیز از ویژگی های مختلف برخوردارند، برای مثال، هر گروه در زمینه خاصی فعالیت می کنند، با توجه به نوع فعالیتشان سودهای متفاوتی پرداخت می کنند، در اداره مراکز تولیدی خود سلیقه متفاوت دارند و ... حال با این همه ویژگی های متفاوت چگونه می توان بین این دو گروه رابطه برقرار کرد تا همه آنها ضمن قبول شرایط یکدیگر حاضر به شراکت شوند؟

یکی از کارهای اساسی بورس همین است که با ایجاد یک فضا مناسب و قانونمند زمینه ای فراهم آورد تا از طریق آن برآوردن تمامی خواسته های قانونی طرفین با حفظ حقوق آنها میسر شود. بورس یک مشکل بسیار بزرگ دیگر را نیز حل کرده است، به طوری که می توان ادعا کرد حل این مشکل باعث گسترش سرمایه گذاری و در نتیجه توسعه یافتگی و پیشرفت سریع تر کشورهای جهان شده است.

آن مشکل این است که اگر افراد مختلفی که با سرمایه های متفاوت وارد بورس شده و در فعالیت های اقتصادی بزرگ شریک می شوند، بخواهند، در هر زمان که تصمیم بگیرند، سهم و سرمایه خود را به قیمت مناسب بفروشند، باید چه کار کنند؟ بورس این مشکل را حل کرده و ساز و کاری را طراحی کرده است که هر فرد با هر میزان سهم، در هر روز تصمیم به فروش سهامش بگیرد بتواند از قیمت سهام خود آگاه شود و یا حتی اگر تصمیم به فروش نداشته باشد قیمت روز سهام خود را بداند.


5 کلید طلایی سرمایه گذاری موفق در بورس

کلید اول: در ارزیابی های خود رفتاری محافظه کارانه در پیش بگیرید. ریسک اصلی، پرداخت هزینه بیش از حد برای تجارت های پربازده نیست بلکه صرف هزینه ای فراوان برای شرکت هایی با سوددهی متوسط در روزهای خوب، احتمال خطر را افزایش می دهد.

کلیددوم: تنها سرمایه هایی را خریداری کنید که با یک تخفیف قابل توجه نسبت به ارزیابی شما از قیمت اصلی فروخته می شوند. برای مثال چنانچه ارزیابی شما از قیمت سهام یک شرکت 11 هزار ریال باشد، قیمت 10 هزار ریال راضی کننده نخواهد بود زیرا حدود 10 درصد تخفیف، ضمانتی مطمئن برای شما به شمار نمی رود.

کلید سوم: فرض کنید که خانه ای با قیمت 500 میلیون تومان در یک منطقه بسیار خوب خریداری کرده اید. یک هفته بعد کسی بر در خانه کوبیده و پیشنهاد خرید خانه به قیمت 300 میلیون تومان را به شما ارائه می دهد. به همین ترتیب در بورس نیز شما ممکن است تحت تاثیر دیدگاه های منفی دیگران قرار گرفته و سراسیمه سهام خریداری شده را دوباره به فروش بگذارید. این قبیل افراد ممکن است به شما بگویند که هزینه پرداختی از طرف شما بسیار بیشتر از ارزش واقعی سهام مورد نظر بوده است.کلید چهارم: در تمام مدت چشمان خود را باز نگه دارید. با نگاهی دقیق در تام طول مدت سرمایه گذاری می توانید به نوعی احساس رضایت از سرمایه گذاری خود دست پیدا کنید. جست و جو و بررسی تمام شرکت ها، بررسی درآمدها و سوددهی آنها، آشنایی با نحوه مدیریت آنها و توجه به نکات راهنما در خرید سهام می تواند در این راه کمک شایانی به شما بکند.

کلید پنجم: به محض مواجهه با یک فرصت مناسب سرمایه خود را به آن اختصاص دهید. یک سرمایه گذار دوراندیش با اطمینان از نتایج مثبت این کار خود فرصت را مغتنم می شمرد و در اولین فرصت بدون هیچگونه شک و تردید تصمیم خود را به اجرا درمی آورد.


حقایق باورنکردنی در مورد بازار بورس

1- بیشتر برگشت های قیمت در 38 درصد و 50 درصد تصحیح فیبوناچی صورت می گیرد. فیبوناچی یکی از ابزارهای حرفه ای تحلیل تکنیکال است.

2- تغییرات حجم زودتر از تغییرات قیمت اتفاق می افتد اما بررسی حجم در درجه دوم اهمیت قرار دارد. حجم، تایید کننده روند قیمت است.

3- هر اطلاعاتی را که از هر جا به دست می آورید باور نکنید. روحیه کندوکاو داشته باشید، تحقیق کنید و زود به نتیجه نرسید. به یاد داشته باشید که همیشه اطلاعاتی وجود دارد که نادرست است و موجب گمراهی بیشتر معامله گر می شود.

4- گاهی ممکن است پس از خرید سهمی شاهد افت قیمت آن باشید. در این موارد، بلافاصله اقدام به فروش سهم نکنید، ممکن است این وضعیت ناشی از یک اصلاح موقت قیمت باشد.

5- هیچ وقت با هدف دریافت سودهای آنی و کلان، اصول ابتدایی خرید و فروش سهام را زیر پا نگذارید؛ به ریسک آن نمی ارزد.

6- بسیاری از ضرر و زیان هایی که در بورس متحمل می شویم حاصل شتابزدگی در فرآیند خرید و فروش و تن دادن به احساسات زودگذر است. یادتان باشد که همیشه در بازار سرمایه فرصت و جود دارد بنابراین، از عجله کردن دست بردارید.7- سعی کنید دلایل خود را برای خرید یک سهم یادداشت کنید. این کار دو حسن دارد: اولا بلافاصله با کوچکترین ناملایمتی بازار، تصمیم به فروش سهم نخواهید گرفت و ثانیا ممکن است دریابید که دلایل واهی و ضعیفی برای خرید یک سهم دارید و از خرید آن منصرف شوید. دلایل واهی مانند سفارش یک شخص یا یک سایت یا احساسات مثبتی که ما نسبت به بعضی از شرکت ها داریم.

8- بزرگترین راز باقی ماندن در بازار بورس این است که ضرر را محدود کنیم و سریع از معامله ای که وارد ضرر شده است، خارج شویم.

9- سهام شرکت ها مانند انسان ها هستند. خصوصیات کلی مشترک دارند ولی در جزئیات، پیچیده و متفاوتند. بنابراین، رفتار هر سهم را تنها با خود آن سهم مقایسه کنید.

10- در روندهای صعودی سهامی خریداری شود که قدرت نسبی بالا دارد و در روندهای نزولی سهامی فروخته شود که قدرت نسبی پایین دارد. قدرت نسبی، مقایسه نوسان قیمتی یک شرکت با صنعتش یا یک صنعت با کل بازار است.

11- سهام را گران بخرید و گرانتر بفروشید. این جمله به این معناست که هر چند در روندهای نزولی نیز می توان سود خوبی کسب کرد، اما بهتر این است که از روند صعودی سهم مطمئن شده سپس اقدام به خرید کنید.

12- همیشه به دنبال خرید سهامی باشید که تاریخچه خوبی داشته باشد.

مدیر سایت
تعداد پست :
381
۱۸:۰۱   ۱۳۹۱/۱۱/۳
       
نقل قول

چگونه قدم به تالار بورس بگذاريم؟
سرمایه گذاری در بورس یکی از راه‌های افزایش سرمایه است. خیلی‌ها دوست دارند که با پس‌اندازشان وارد بازار سرمایه شوند و از طریق بورس به داد و ستد بپردازند

هفت صبح: هیچ‌کس نمی‌تواند بدون مراجعه به یک کارگزاری رسمی‌و دریافت کد معاملاتی در بورس خرید و فروش سهام انجام دهد. برای انتخاب یک کارگزاری مناسب باید نکات مهمی‌را در نظر داشته باشید

سرمایه گذاری در بورس یکی از راه‌های افزایش سرمایه است. خیلی‌ها دوست دارند که با پس‌اندازشان وارد بازار سرمایه شوند و از طریق بورس به داد و ستد بپردازند.با وجود اینکه شرکت‌های بورسی در کشور شکل گرفته و هر روز رادیو و تلویزیون و روزنامه‌ها در مورد شاخص و حباب و افت و خیزهای بورس تهران صحبت می‌کنند اما خیلی‌ها هنوز با مفهوم این بازار آشنایی ندارند.

خیلی از کسانی که علاقه‌مند به فعالیت در این بازار هستند فکر می‌کنند هر روز باید به تالار بورس بروند و در میان هیاهو و سرو صدایی که برای ما تبدیل به نمادی از بورس شده، سهام خرید و فروش کنند. در صورتی که ورود به بورس ربطی به این تالار ندارد و همه چیز به کارگزاری‌ها ختم می‌شود.در واقع باید این را بدانید بدون انتخاب کارگزاری نخواهید توانست وارد بورس شوید.کارگزاری چیست؟

در گام اول بهتر است بدانید کارگزاران اشخاصی حقیقی یا حقوقی هستند که نقش واسطه بین خریدار و فروشنده را در بازار بورس بازی می‌کنند. آنها در این نقش وظیفه یافتن خریدار برای فروشنده و فروشنده برای خریدار را بر عهده دارند. به عبارتی آنها عامل تطابق عرضه و تقاضا هستند و به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند.

خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی در بازار، فقط توسط کارگزاران رسمی‌سازمان بورس اوراق بهادار امکان‌پذیر است. به این ترتیب اطلاعات مربوط به معاملات مانند تعداد سهام، قیمت مورد معامله و تعداد خریدار و فروشنده هر روز در دسترس قرار می‌گیرد.

کارگزاران طی تشریفات و آزمون‌های متعدد و خاصی انتخاب می‌شوند و مجوز تاسیس و فعالیت خود را از سازمان بورس اوراق بهادار دریافت می‌کنند.کارگزاران به حساب مشتری خود وارد بازار می‌شوند و به وکالت از سوی او اقدام به معامله می‌کنند. بدون انتخاب یک کارگزار نمی‌توانید در بورس فعالیت کنید. هر کسی که علاقه‌مند به فعالیت در بورس است باید یک کارگزار مناسب برای خودش انتخاب کند.


کدام کارگزار مناسب من است؟

سرمایه‌گذاران دائمی‌و بزرگ بورس هر کدام با کارگزار معینی کار می‌کنند. به غیر از کارگزارانی که به تازگی مجوز مشاوره و سبدگردانی دریافت کرده‌اند، سایرکارگزاران اجازه ارائه مشاوره به سرمایه‌گذاران را دارند. اما نکته مهم این است که برای آنها تفاوتی نمی‌کند سرمایه‌گذار چه سهمی‌بخرد و بفروشد، آنها تنها کارمزد خود را دریافت خواهند کرد. در‌ ‌نتیجه این سرمایه‌گذار است که باید با توجه به خواسته خود از بورس کارگزار خود را انتخاب کند.قابلیت انجام سریع سفارش مشتری، داشتن اطلاعات مربوط و کافی، داشتن سیستم‌های داخلی مناسب، حجم سرمایه سرمایه‌گذار از جمله مهم‌ترین معیار‌ها برای انتخاب کارگزار است.

در انتخاب کارگزار باید دقت کرد برای چه مقدار سرمایه‌هایی کار می‌کند و آیا سرمایه ما در حدی است که کارگزار آن را جدی بگیرد. اصولا کارگزاران به نسبت حجم سرمایه افراد، آنها را در اولویت قرار می‌دهند. فرضا کارگزاری که اکثر مشتریان آن دارای سرمایه‌های بالای يك میلیارد ریال باشند، برای سرمایه‌گذار با سرمایه ۱۰۰ میلیون ریال مناسب نیست. تعداد مراجعه‌کنندگان به کارگزار هم معیار مهمی‌است. به این معنی که آیا کارگزار فرصت رسیدگی به درخواست‌های همه مشتریان را دارد؟ چرا که در غیر این صورت شاید به علت نداشتن فرصت برای انجام درخواست‌های خرید و فروش مشتریان درخواست‌ها به روزهای بعد موکول ‌شود و این مسئله با توجه به ارزش زمان در معاملات بورس ممکن است موجب از دست رفتن برخی فرصت‌ها شود. اشخاص حقیقی که با یک سرمایه محدود وارد بازار بورس می‌شوند بهتر است سراغ کارگزاری‌هایی که مشتریان حقوقی دارند، نروند.


کارگزار با خدمات محدود

کارگزار با خدمات محدود، کارگزاری است که صرفا خرید و فروش را انجام می‌دهد و کارمزد دریافت می‌کند. کارگزار با خدمات محدود، نسبت به کارگزار با خدمات کامل، کارمزد کمتری دریافت می‌کند و در عوض، خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهد، کاملا محدود است. خدمات کارگزاری با خدمات محدود می‌تواند شامل قیمت‌های لحظه‌ای سهام، عرضه و تقاضای بازار، حجم معاملات روزانه و درگاهی موارد، مشاوره‌دادن به سرمایه‌گذاران در هنگام ثبت سفارش باشد. برای تازه وارد‌ها انتخاب کارگزار محدود توصیه می‌شود اما بهتر است پس از زمانی فعالیت به دنبال یک کارگزار با خدمات کامل باشد.


کارگزار با خدمات کامل

کارگزاری‌ها با خدمات کامل خدمات متنوع و کاملی به مشتریان خود ارائه می‌کنند، این خدمات شامل مشاوره، برنامه‌ریزی مالی، مدیریت سبد سهام و… نیز هست. کارگزار با خدمات کامل، علاوه بر خدمات خرید و فروشی که کارگزار با خدمات محدود انجام می‌دهد، خدمات دیگری مانند خبرنامه‌های تحلیلی که به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه ارائه می‌شوند، ارائه تحلیل در مورد پرتفوی سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری، محاسبه ریسک و بازده در مورد سرمایه گذاری هر شخص حقیقی و حقوقی را ارائه می‌کنند. کسانی که به دنبال حضور ماندگار و قوی در بورس هستند بهتر است سرغ این نوع کارگزاری‌ها بروند.


کارگزاری‌ها کجا هستند؟

تقریبا در همه شهر‌های بزرگ کشور کارگزاری‌های رسمی ‌بورس وجود دارند. شما برای اطلاع از آدرس و درجه اعتبار آنها می‌توانید به سایت اینترنتی سازمان بورس سری بزنید و در جریان جزییات فعالیت‌های آنان قرار بگیرید. اگر در شهری کارگزاری بورس وجود نداشت شعب مخصوص بانک ملی وظیفه آنها را انجام می‌دهند. شما نمی‌توانید به‌طور مستقیم اقدام به خرید سهام یک شرکت در بورس یا فرا بورس کنید، برای این کار لازم است سفارش خود را به یک کارگزار بدهید تا آن کارگزار سهام مورد نظر شما را خریداری کند. معاملات در بورس اوراق بهادار تهران از طریق کارگزاران انجام می‌شود. این کارگزاران در انجام معاملات نقش نماینده خریدار یا فروشنده را ایفا می‌کنند. کارگزاران دارای مجوز کارگزاری از سازمان بورس و عضو بورس هستند. همه کارگزاران موظف به انجام وظایف خود در چارچوب قوانین و مقررات موجود هستند و سرمایه‌گذار می‌تواند برای معاملات اوراق بهادار کارگزار خود را با توجه به معیارهایی از قبیل انجام به موقع سفارش، دادوستد سهام با مناسب‌ترین قیمت و نحوه ارائه خدمات جانبی انتخاب کند.


دریافت کد سهامداری

از آنجا که دادوستد اوراق بهادار با استفاده از سیستم رایانه‌ای و براساس کد خریدار و فروشنده انجام می‌شود، لازم است همه خریداران و فروشندگان دارای کد سهامداری منحصر به‌خود باشند تا کارگزار بتواند براساس آن به خرید و فروش اوراق بهادار بپردازد. کد معاملاتی، شناسه‌ای هشت کاراکتری است که براساس مشخصات و اطلاعات فردی سرمایه‌گذار - از جمله کد ملی او - و به‌صورت ترکیبی از حرف و عدد تعیین می‌شود. کد معاملاتی سرمایه‌گذار منحصر به فرد است و هر سرمایه‌گذار یک کد معاملاتی دارد. دریافت کد معاملاتی از طریق کارگزار و با ارائه مدارک شناسایی(کپی شناسنامه و شماره ملی) و فقط برای یک‌بار انجام می‌شود.


دریافت فرم دستور خرید

پس از آنکه سهم مورد نظر خود را براساس تحلیل، انتخاب و برای خرید سهام به یک شرکت کارگزاری مراجعه کردید باید فرم مخصوص خرید سفارش سهام را از کارگزار دریافت کنید تا از طریق آن سهم مورد نظرتان را سفارش دهید. در این فرم اطلاعات مورد نیاز مانند مشخصات شرکت کارگزاری، مشخصات سرمایه‌گذار، نام، تعداد و قیمت اوراق بهادار و چگونگی پرداخت یا دریافت وجه قید می‌شود. تعیین قیمت اوراق بهادار بر عهده مشتری است او می‌تواند خرید یا فروش اوراق بهادار را در قیمت مشخصی تقاضا کند یا اینکه تعیین قیمت را به کارگزار و شرایط بازار واگذار کند. در واقع سهامداران باید به این نکته توجه کنند در صورتی که قیمت مورد نظر خود را در فرم قید نکنند، کارگزار این سهام را به قیمت روز بازار خریداری می‌کند و ممکن است به قیمت بالاتری سهام مورد نظر را برای سهامدار خریداری کند و سهامدار کنترلی روی قیمت مورد نظر خود نداشته باشد.


واریز وجه به حساب کارگزار

پس از اعلام تصمیم نهایی خرید سهام به کارگزار و تکمیل فرم‌های مربوط به سفارش خرید، کارگزار مربوطه یک شماره حساب بانکی به سهامدار اعلام خواهد كرد که باید وجه مربوط به خرید سهام به این شماره حساب واریز شود، چنانچه پس از خرید سهام رقم واریز شده کمتر یا بیشتر از مبلغ کل سهام باشد مابه‌التفاوت آن با سهامدار محاسبه خواهد شد.


دریافت برگه گواهی خرید سهام

پس از آنکه کارگزار، سهام یک شرکت را خریداری کرد و کلیه مدارک نقل و انتقال آن سهام به تایید مراجع مربوط رسید، یک گواهی یا سند برای سهامدار صادر می‌شود که معرف مالکیت سهام آن شرکت است. این برگه معمولا در طول یک دوره دو هفته‌ای یا شاید بیشتر صادر می‌شود و هر سهامدار می‌تواند با مراجعه به کارگزار خود برگه گواهی خرید سهام را دریافت کند. در این برگه کد سهامداری، نام سهامدار و همچنین میزان سهام خریداری شده درج شده است.


شماره صفحه
+
-
برو
بروز رسانی
 
 
پاسخگویی
 
 
ثبت نظر
صفحه پیشرفته
     
«  موضوع قبل زیربخش موضوع بعد »
دکتر شهیندخت خوارزمی درگفت‌وگویی با ماهنامه مدیریت ارتباطات عمومی زندگینامه بزرگان تجارت