تجارت الکترونیک  ›› وب سایت

موبایل وب سایت

مدیر سایت
تعداد پست :
381
۱۱:۰۱   ۱۳۹۱/۸/۲۴
       
نقل قول


امروزه به علت افزایش استفاده از دستگاه های موبایل برای بهره گیری از خدمات وب سایت ها ، لزوم بهینه سازی محتوای وب سایت ها برای استفاده در این دستگاه ها بیشتر از قبل احساس می شود. در این مقاله به توضیح دو نوع متفاوت نسخه موبایل برای وب سایت ها به همراه نقاط ضعف و قوت هر کدام پرداخته می شود.

وب سایت موبایل (Mobile Website) چیست؟

وب سایت موبایل وب سایتی است که برای مشاهده از طریق اینترنت در دستگاه های موبایل مانند تبلت ها و تلفن های همراه ایجاد شده است. کاربران اینترنت موبایل با وارد کردن آدرس نسخه موبایل وب سایت در مرورگر تبلت و یا تلفن همراه خود به مشاهده وب سایت موبایل می پردازند.

ایجاد وب سایت موبایل دارای نقاط قوت و ضعفی است که در ادامه به آن ها پرداخته می شود.

نقاط قوت استفاده از وب سایت موبایل

- وب سایت موبایل در تمامی سیستم عامل های دستگاه های همراه مانند تبلت ها و تلفن های همراه قابلیت نمایش دارد.

- ایجاد وب سایت موبایل برای وب سایت فعلی نسبت به اپلیکیشن موبایل ارزان تر است.

- وب سایت موبایل قابلیت جانمایی (embed) در اپلیکیشن های موبایل را داراست.

- وب سایت موبایل قابلیت یافته شدن در موتورهای جستجو و دسترسی از طریق لینک های اینترنتی را دارد.

- در استفاده از وب سایت موبایل نیاز به دانلود برنامه خاصی نیست و از طریق مرورگر دستگاه موبایل می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

- به روز رسانی وب سایت موبایل از طریق کنترل پنل مدیریتی وب سایت ممکن است.

نقاط ضعف استفاده از وب سایت موبایل

- عملکرد و کیفیت وب سایت های موبایل به علت اجرا شدن در تمامی سیستم عامل ها و عمومی بودن ، از اپلیکیشن های موبایل که اختصاصی برای هر سیستم عامل موبایل ایجاد می شوند پایین تر است.

- هنگام استفاده از وب سایت موبایل نمی توان از قابلیت های دیگر دستگاه همراه مانند دوربین استفاده کرد.

- بوک مارک کردن آدرس وب سایت موبایل ممکن است برای بعضی از کاربران مشکل باشد به طوری که ممکن است مجبور شوند برای هر بار استفاده از وب سایت موبایل آدرس آن را در مرورگر خود وارد کنند.

اپلیکیشن موبایل (Mobile App) چیست؟

اپلیکیشن موبایل یا همان برنامه کاربردی موبایل برنامه ای است که اختصاصا برای یک سیستم عامل موبایل مانند آندروید ، ویندوز موبایل ، iOS و غیره تهیه می شود. برخلاف وب سایت موبایل ، اپلیکیشن موبایل به صورت مستقل از نسخه اصلی وب سایت عمل می کند و ایجاد ، به روز رسانی و نگهداری از آن به صورت جداگانه انجام می شود.

ایجاد اپلیکیشن موبایل نیز دارای نقاط قوت و ضعفی است که در ادامه به آن ها پرداخته می شود.

نقاط قوت استفاده از اپلیکیشن موبایل

- سرعت ، کیفیت و عملکرد استفاده از اپلیکیشن موبایل به علت مناسب بودن برای یک سیستم عامل خاص از وب سایت موبایل بیشتر است.

- پس از دانلود اپلیکیشن موبایل ، استفاده از آن با انجام یک کلیک امکان پذیر است.

- بسیاری از اپلیکیشن های موبایل به صورت آفلاین نیز امکان استفاده دارند و لزوما برای استفاده از آن ها نیازی به دسترسی به اینترنت نیست.

- استفاده از اپلیکیشن موبایل باعث عدم به کارگیری قابلیت های دیگر موبایل نمی شود.

نقاط ضعف استفاده از اپلیکیشن موبایل

- اپلیکیشن های موبایل تنها برای استفاده در یک سیستم عامل خاص موبایل طراحی می شوند و در همه دستگاه های همراه قابلیت استفاده ندارند و باید برای هر سیستم عامل موبایل ، اپلیکیشنی جداگانه و مخصوص به آن سیستم عامل ایجاد گردد.

- دانلود اپلیکیشن موبایل و نصب آن بر روی سیستم عامل برای بعضی از کاربران تلفن های همراه به علت امکان سوء استفاده از اطلاعات داخل دستگاه همراه ترس آور است.

- فروشگاه های اینترنتی برای ارائه اپلیکیشن موبایل شما به دیگران از شما وجه دریافت می کنند و برای شما هزینه در برخواهد داشت.

برگرفته از : marketingland.com
مدیر سایت
تعداد پست :
381
۱۱:۰۳   ۱۳۹۱/۸/۲۴
       
نقل قول


امروزه استفاده از تبلت ها و تلفن های هوشمند برای مرور صفحات وب نسبت به گذشته افزایش بسیاری یافته است و ایجاد یک نسخه موبایل برای وب سایت ها برای کاربران از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت گوگل در این خصوص اقدام به انجام نظرسنجی کرده است که آمار و اطلاعات جالبی در این خصوص ارائه می دهد. در این مقاله به بررسی توقعات و نیازهای کاربران از نسخه موبایل وب سایت ها پرداخته می شود.

استفاده کاربران از تلفن های هوشمند برای مرور صفحات وب

1) 96 درصد کاربران در هنگام مرور صفحات وب ، با وب سایت هایی مواجه شده اند که برای دستگاه های موبایل طراحی نشده اند.

2) 67 درصد کاربران علاقه مند به خرید محصول یا خدمت از نسخه موبایل وب سایت ها هستند.

3) 74 درصد کاربران اعلام کرده اند که در آینده تمایل به بازگشت به وب سایت هایی که دارای نسخه موبایل هستند دارند.

4) 79 درصد کاربران در صورتی که مطالبی را که به دنبال آن هستند در نسخه موبایل یک وب سایت نیابند به وب سایت دیگری برای یافتن اطلاعات مورد نیاز خود مراجعه می کنند.

5) 52 درصد کاربران اظهار کرده اند که تجربه بد استفاده از موبایل برای مرور یک وب سایت باعث شده است که با شرکت مورد نظر تمایل به مشارکت کمتری داشته باشند.

6) در صورتی که کاربران به شرکتی علاقه مند باشند ، 50 درصد آن ها از خدمات شرکت در صورت نداشتن نسخه موبایل برای وب سایت استفاده نمی کنند.

7) 48 درصد کاربران در هنگام استفاده از وب سایت هایی که برای موبایل ها بهینه سازی نشده اند احساس آزرده خاطری کرده اند این در حالی است که 36 درصد کاربران احساس کرده اند که در هنگام استفاده از این گونه وب سایت ها وقت خود را هدر داده اند.

8) 48 درصد کاربران معتقدند آن دسته از کسب و کارهایی که دارای نسخه موبایل برای وب سایت خود نیستند به کسب و کار خود اهمیتی نمی دهند.

شرایط ایده آل مرور صفحات وب توسط کاربران تلفن های هوشمند

9) 76 درصد کاربران اظهار کرده اند که تمایل به مطلع شدن از ساعات کاری و مکان ها از طریق نسخه موبایل وب سایت ها دارند.

10) 61 درصد کاربران تمایل به قرارگیری دکمه یا لینکی برای برقراری تماس با شرکت و 54 درصد تمایل به ارسال ایمیل به شرکت از طریق نسخه موبایل وب سایت ها دارند.

11) 53 درصد کاربران ، تمایل به دانلود اپلیکیشن موبایل در نسخه موبایل وب سایت ها دارند.

12) 48 درصد کاربران تمایل دارند که لینک های شبکه های اجتماعی در نسخه موبایل وب سایت ها قرار گیرند.

13) 41 درصد کاربران تمایل به مشاهده ویدئو در نسخه موبایل وب سایت ها دارند.

14) 78 درصد کاربران تمایل به یافتن اطلاعات مورد نیاز خود در یک یا دو کلیک پس از مشاهده نسخه موبایل وب سایت ها دارند و همین میزان درصد از کاربران تمایل دارند که امکان جستجو در نسخه موبایل وب سایت را به سادگی بیابند و بتوانند از آن استفاده نمایند.

15) 76 درصد کاربران اعلام کرده اند که تمایل دارند که نسخه موبایل وب سایت را در صفحه نمایش کوچک تلفن هوشمند خود بهتر مشاهده نمایند و 64 درصد کاربران فقط تمایل به اسکرول صفحه نمایش به سمت بالا و پایین دارند و نه به سمت چپ و راست.

16) 74 درصد کاربران می خواهند که نسخه موبایل وب سایت ها دارای لینکی به نسخه اصلی وب سایت ها باشند.

17) 73 درصد کاربران تمایل دارند که نسخه موبایل وب سایت ها دارای قابلیتی باشند که بتوانند اطلاعات را برای استفاده در زمان آینده ذخیره نمایند.

18) 73 درصد کاربران بیان نموده اند که تمایل دارند نسخه موبایل وب سایت ها دارای فرم های طولانی با تعداد فیلدهای زیاد نباشند.

برگرفته از : هاب اسپات


شماره صفحه
+
-
برو
بروز رسانی
 
 
پاسخگویی
 
 
ثبت نظر
صفحه پیشرفته
     
«  موضوع قبل زیربخش موضوع بعد »
آیا از شرکت های طراحی وب سایت رضایت دارید؟ وب سایت طراحی سایت - طراحی وب سایت