روابط عمومی  ›› روابط عمومی 2

روابط عمومی 2

مدیر سایت
تعداد پست :
134
۱۵:۴۲   ۱۳۹۱/۲/۱۹
       
نقل قول
تولد 20 سالگی اولین سایت اینترنتی

شاید به سختی بتوان تاریخی دقیق را برای یک اختراع اعلام کرد. درحقیقت مجموعه ای از وقایع و رویدادهای مهم در کنار هم تاریخ یک اختراع را می سازند. شاید بتوان گفت که مهمترین اختراع روزگار ما، "پهنای جهانی وب" یا "شبکه جهانی وب" (WWW) باشد که چهار رویداد تاریخی مهم را به نام خود به ثبت رسانده است.
درحقیقت، در 13 مارس 1989 ایده توسعه www در سندی به نام "مدیریت اطلاعات: یک طرح پیشنهادی" پذیرفته شده بود و بنابراین اغلب از روز پذیرفته شدن این طرح پیشنهادی برای نشان دادن روز تولد وب یاد می شود.
اما 12 نوامبر 1990 یک مهندس شورای تحقیقات هسته ای اروپا (سرن) به نام "تیم برنرز- لی" مفاهیم اساسی یک "مافوق متن چندرسانه ای سیاره ای" را در قالب پروتکل HTTP رسما اعلام کرد و به عنوان "پدر وب" شناخته شد.
درحالی که در نهایت در 6 آگوست 1991 اولین وب سایت با نشانه www بر روی اینترنت راه اندازی شد و در 3 آوریل 1993 وب در اختیار عموم قرار گرفت.
بنابراین، امروز، شنبه 6 آگوست مصادف با بیستمین سالگرد راه اندازی اولین وب سایت برپایه شبکه جهانی وب است.
www یک سرویس اینترنت است که اجازه می دهد کاربر بر روی شبکه جستجو کند و میلیاردها محتوای چندرسانه ای و سرویسهای قابل دسترس را استفاده کند. ویژگی مهم وب این است که محتواهایش به هم متصل هستند و از طریق "لینکها" یک "مافوق متن" را می سازند.
وب که 20 سال قبل توسط "تیم برنرز- لی" و با همکاری "رابرت کالیایو" ارائه شد امروز تحت نظارت کنسرسیوم پهنای جهانی وب (W3C) و مدیریت پدر وب قرار دارد.

تولد اولین وب سایت
وب در 6 آگوست 1991 به دنیا آمد. در این روز، تیم برنرز- لی بر روی اینترنت اولین وب سایت را به صورت آنلاین قرار داد. در ابتدا وب تنها توسط جامعه علمی استفاده می شد اما در 3 آوریل 1993 سرن تصمیم گرفت این فناوری را در دسترس عموم قرار دهد. از آن پس، وب به سرعت در مسیر رشد و توسعه قرار گرفت و به کاربران اجازه داد که کنترل کننده و ویرایشگر محتواها باشند و به این ترتیب "عصر وب" آغاز شد.

وب چیست؟
وب، فضایی الکترونیکی و دیجیتالی بر روی اینترنت است که امکان انتشار محتواهای متنی، تصویری، صوتی، ویدیویی، مافوق متنی و مافوق رسانه ای را فراهم می کند. همچنین ابزاری برای ارائه خدمات ویژه ای چون بارگذاری نرم افزار (برنامه، اطلاعات، برنامه های جانبی، بازیهای ویدیویی و ...) است.
این فضای الکترونیکی و این خدمات از طریق رایانه های ویژه ای که "سرور وب" نامیده می شوند در دسترس قرار می گیرند.
محتواهای وب به طور ثابت، آنلاین و از طریق ابزارهایی به نام "وب مرورگر" قابل جستجو هستند. وب مرورگرها (ابزارهایی چون اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس، اپرا، گوگل کروم و ...) به کاربران اجازه می دهند که به دنبال محتواها و سرویسهای وب بگردند.

ویژگیهای محتواهای وب
محتواهای اصلی وب از متن و یک طرح گرافیکی در فضایی برپایه استانداردهای تعریف شده توسط W3C ارائه می شوند.
تمام وب مرورگرها باید بتوانند این محتواها را به طور خودکار و بدون نرم افزارهای افزودنی نشان دهند. باوجود این، محتواهایی که بر روی وب منتشر می شوند می توانند از استانداردهای مختلفی حمایت کنند و بنابراین یک مرورگر برای اینکه بتواند آنها را نشان دهد به نرم افزارهای افزودنی نیاز دارد. برای مثال، برای محتوای ویدیو، مرورگر باید به برنامه هایی چون "فلش پلیر" مجهز شود.

وب چه خدماتی ارائه می دهد
علاوه بر انتشار محتواهای چندرسانه ای، وب می تواند سرویسهای ویژه ای را به کاربران خود ارائه کند. این سرویسها غیرقابل شمارش هستند و تنها محدودیت در دسترسی به آنها تنها به سرعت اینترنت و توانایی محاسباتی رایانه های کاربر وابسته است.

این سرویسها عبارتند از:
بارگذاری- توزیع نرم افزار
وب میل- ساخت یک صندوق پست الکترونیک از طریق وب
پخش زنده- توزیع محتواهای صوتی/ تصویری در زمان واقعی
وب تلویزیون- استفاده از تلویزیون از طریق وب
وب رادیو- پخش برنامه های رادیو از طریق وب
وب چت- ارتباطات متنی در زمان واقعی در میان کاربران اینترنت از طریق صفحات وب

اولین وب سرور
اولین وب سرور دنیا رایانه پرقدرتی به نام NeXT بود که توسط "استیو جابز" ساخته شده بود. تیم برنرز- لی در سال 1990 از این رایانه برای توسعه اولین سرور www، مرورگر چند رسانه ای و ویرایشگر وب استفاده کرد.
استیو جابز امروز به عنوان غول رایانه ای دنیا و یکی از پیروان ابرهای محاسباتی بر روی وب به شمار می رود.شماره صفحه
+
-
برو
بروز رسانی
 
 
پاسخگویی
 
 
ثبت نظر
صفحه پیشرفته
     
زیربخش
روابط عمومی 2